Поради адвоката: Що робити з вкрай невигідним договором?

Ви раптово виявили, що договір, підписаний вами з контрагентом, вкрай невигідний для вас?
Не важливо, з якої причини ви підписали таку угоду: чи то під дією важких обставин, чи то ваші юристи його недостатньо добре вивчили, чи то в принципі не можна зрозуміти, як він взагалі з'явився на світ.
У будь-якому випадку, якщо виконання договору абсолютно неприйнятно, його варто оспорити
– коментують юристи з експертизи договорів АО Альва Прайвесі.
Що робити з таким договором?
Існує, щонайменше, 3 можливих шляхи:
-
Шлях перший. Визнати угоду недійсною. Це найвигідніший, але в той же час самий складний варіант. Законодавством визначено чіткий перелік причин, за якими договір можна визнати недійсним. Знайти в його тексті такі причини - може бути завданням нелегким, а часто взагалі неможливим. І, тим не менш, саме з цього варіанту варто почати - а раптом пощастить?
Живий приклад: нещодавно Верховний Суд в складі колегії суддів Касаційного господарського суду в одній справі визнав недійсними цілий ряд договорів, укладених між собою двома компаніями, на тій підставі, що для підписання використовувався факсимільний підпис, в той час як між компаніями була відсутня угода про взаємне визнання такого способу підписання. Тобто рятівна соломинка може виявитися в найнесподіваніших місцях.
- Шлях другий. Оспорити в судовому порядку окремі положення договору. Дуже часто, незважаючи на те, що перед підписанням угоди ретельно вичитуються юристами сторін, в них можна виявити деякі неточності, які можуть дозволити використати їх на свою користь. Можливо, цей підхід не вирішить проблему комплексно, але як мінімум полегшить ситуацію.
- Шлях третій. Не виконати договір взагалі. Це найбільш ризикований варіант, пов'язаний з безліччю нюансів. Зокрема, мова йде про те, щоб в кінцевому підсумку звести всю справу до банкрутства. Ідея полягає в тому, щоб встигнути позбутися майна до того моменту, як кредитори зрозуміють в чому справа, і буде ініційована процедура банкрутства юридичної особи. Цей варіант підходить у тих випадках, коли можливий розмір стягнень можна порівняти з сукупною вартістю активів підприємства.
Існують і інші маловідомі і не особливо популярні шляхи, які можуть привести до бажаного результату або, щонайменше, знизити боргове навантаження від невигідної угоди. Уміння адвоката знаходити їх і використовувати - ознака його високого професіоналізму.
За матеріалами: Адвокатського об'єднання Альва Прайвесі (м. Київ).