ЮРИСТ ДЛЯ БІЗНЕСУ

Якісні юридичні послуги від досвічених адвокатів та юристів - Київ

Продаж будинку недієздатною мамою-інвалідом

Питання щодо недієздатності та купівлі-продажу

У мене виникла така проблема: мама, інвалід 2 групи, продала будинок і відіслала всі гроші якимось незрозумілим шахраям. Чи можна зробити їй довідку про недієздатність та анулювати акт купівлі-продажу?

В'ячеслав М.

Відповідь юриста щодо варіантів захисту прав та інтересів

У вашій ситуації на практиці можливі наступні 2 варіанти захисту прав та інтересів:

  1. Без визнання мами недієздатною. Це буде 1 судовий процес, де можна доводити, що загалом ваша мама дієздатна, проте в цей конкретний момент (день, час укладення договору) в неї сталось помутніння (вона не могла усвідомлювати своїх дій та не керувала ними), і тому укладений договір купівлі-продажу просити визнати недійсним, а також вимагати повернути будинок. Тут потрібно буде замовляти і проводити експертизу, і лікарі (експерти) повинні будуть підтвердити, що у відповідний момент часу у мами сталось це помутніння. Крім того, до суду з позовом про визнання договору недійсним має звертатись сама ваша мама.
  2. Через визнання мами недієздатною. Потрібно звернутися до суду із заявою в окремому провадженні про визнання особи недієздатною із вказівкою, що її потрібно визнати недієздатною з певної дати, або із зазначенням відповідного часу "початку її недієздатності", тому що це впливає на подальше оспорювання правочину. В цій справі також робиться судова експертиза, за результатами якої має бути визначено, що мама з певної дати (раніше або на момент укладення договору) не усвідомлювала своїх дій. На підставі цього та інших доказів має бути винесено рішення суду про визнання її недієздатною. Після цього потрібно знову звертатись до суду з іншим позовом - про визнання договору купівлі-продажу будинку недійсним, повернення нерухомого майна на підставі того, що договір був укладений недієздатною особою. На жаль, в одному судовому процесі і визнати особу недієздатною, і визнати договір недійсним, не можна.

Ці 2 варіанти достатньо складні, і багато чого залежить від наявних у вас доказів і того, що вкажуть лікарі (експерти) у своїх висновках.

Сама по собі інвалідність 2 групи жодним чином не впливає на дійсність укладеного договору та можливість повернення будинку чи грошей, за винятком ситуації, коли вона або її ускладнення (хвороби) вплинули на здатність мами усвідомлювати свої дії.

Якщо вам потрібна більш детальна консультація юриста, то ви можете її замовити у нашої юридичної компанії або у наших партнерів.

Інтернет-ресурс ЮРИСТ ДЛЯ БІЗНЕСУ містить інформацію про юридичні послуги, про наш мегаполіс, публікації на правову тематику. Матеріали сайту носять інформаційний характер і підтримується групою, до якої входять досвідчені адвокати та юристи. Безпосередньо юридичні послуги можуть також надаватися юридичними компаніями, адвокатськими бюро, об'єднаннями чи адвокатами Києва, Київської області або інших регіонів України.